Profesor UAM doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych w szczególności modyfikacją steroidów, syntezą ich biokoniugatów oraz właściwościami fizykochemicznymi. Jest autorem lub współautorem 50 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.
W 2011 roku pomysłodawca i animator cyklu wykładów, pokazów chemicznych, wystawy oraz zbioru esejów Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce (UAM, Poznań, 2011). Współorganizator wieczoru artystycznego Maria Skłodowska-Curie i Czesław Miłosz. Podróżni świata i ich prywatne ojczyzny (UAM, Poznań, 2011). W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki.
W 2017 roku uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. W 2022 roku otrzymał Medal Jubileuszowy 90-Instytutu Radowego w Warszawie. W październiku 2019 roku otrzymał nagrodę Rady Programowej 23. Warszawskiego Festiwalu Nauki za najlepszy wykład.
Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie (Novae Res, Gdynia 2015), Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej (Novae Res, Gdynia 2016) oraz Ireny Joliot-Curie Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie (Novae Res, Gdynia 2017).
Jest współautorem dwóch wystaw biograficznych Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce oraz Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla.
W 2019 rok ukazała się jego książka Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla (Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Po Godzinach ukazała się książka Tomasza Pospiesznego Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce.
W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Sophia wydano następujące książki jego autorstwa: Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce wyd. 2 poszerzone i poprawione; Nowa alchemia czyli historia radioaktywności; Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce (wspólnie z Piotrem Chrząstowskim i Eweliną Wajs-Baryłą) oraz Piotrze, mój Piotrze... Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie (wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą). Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie ukazał się w nowym tłumaczeniu, jest to publikacja dwujęzyczna polsko-francuska, wydana w Polsce pierwszy raz w formie książkowej za aprobatą potomków rodzin Skłodowskich i Curie.
W 2023 roku ukazały się jego dwie książki Irena Joliot-Curie. Radowa dziedziczka oraz Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich (wspólnie z Piotrem Chrząstowskim i Eweliną Wajs-Baryłą).